
Sliding Gate Operator Lit For 600KG Doors DKC500AC-2
DKC500AC-2 Sliding Gate Operatetor Kit is designed for 600kg and 12m sliding gate, it is driven by gear. When the power is off, it can be opened by manual release key. The gate opener will open the gate on the right-hand side as its default setting. By default, the opener mounts on the right-hand side.
DKC500AC-2

DKC500AC-2 Sliding Gate Automation Kit is suitable for powering the opening and closing motion of gates up to 600kg, and up to a length of 12m.
Gate motion is achieved by the rotating output gear of the gate opener driving the gear rack(sold separately) fitted to the moving gate.
The gate opener requires you to press the remote control once to open, and once again to close.This is a safety feature to ensure safe operation.
The opener must be fitted within private property, never externally to a property's boundary.

Product Parameter
| Unit Model | DKC500AC-2 |
|---|---|
| Power Supply | 110VAC/60Hz;220VAC/50Hz |
| Motor Power | 280W |
| Running Speed | 13m/min |
| Limit Switch | Mechanical/Magnetic |
| Noise | ≤56dB |
| Working Duty | S2, 20min |
| Working Temperature | -20℃-+70℃ |
| Remote Distance | ≥30m |
| Remote Mode | Single/Three button |
| Remote Up Pairing | 25 |
| Remote Frequency | 433.92MHz |
Functions
1.Soft start and slow stop.
2.Automatic reverse after encountering obstacles.
3.Motor output force, stall force, slow stop distance are adjustable.
4.Automatic close with waiting time adjustable.
5. Partial opening for pedestrain passes.
Features
1. AC motor, built-in an intelligent control board.
2. Can be opened by manual release key when the power is off.
3. External security device and access control system can be connected.
4. Customized products available.
Product Dimension Drawing


Our Advantages
We always adhere to the concept of"All customer-centered, customer demand-oriented, customer satisfaction as the purpose" ,is committed to creating diversified peoducts of intelligent gate control toopening the door of smart life for customers. The company's products are installed on millions of projects and ae dilivered to more than 100 countries and regions in Asia, Europe, North America, South America, Oceania and Africa.
After-sales Service
One- year warranty
Quickly answer your questions
Professional technical team
Send Inquiry












