
Automatic Electric Sliding Gate Opener 1200KG
PY1200AC Automatic Electric Sliding Gate Opener is designed for powering the opening and closing motion of gates no more than1200KG in weight,and more than 12m in length.
PY1200AC
PY1200AC Sliding Gate Automation Kit is suitable for powering the opening and closing motion of gates up to 1200 in weight, up to a length of 12m.



The opener must be fitted within private property, never externally to a property's boundary.
Product Parameters
| Unit Model | PY1200AC |
|---|---|
| Power Supply | 110vac/60Hz;220VAN/50Hz |
| Motor Power | 450W |
| Running Speed | 11-13m/min |
| Limit Switch | Mechanical/Magnetic |
| Noise | ≤60dB |
| Working Duty | S2,20min |
| WorkingTemperature | -20℃-+70℃ |
| Remote Distance | ≥30m |
| Remote Mode | Single/Three button |
| Remote Up Pairing | 25 |
| Remote Frequency | 433.92MHz |
Functions
1. Soft start and slow stop.
2.Automatic reverse after encountering abstacles.
3.Motor output force, stall force, slow stop distance are adjustable.
4.Automatic close with waiting time adjustable.
5.Partial opening for pedestrain passes.
Features
.AC motor, bult-in an intelligent control board.
2.Can be opened by manual release key when the power is off.
3.External security device and access control system can be connected.
4.Customized products available.
Product Dimension Draw


Over dimension: 300*246.5*302mm
Our Advantages
GATEXPERT is a store integrating design, production and sales of automatic gate openers. Our company relies on strong technical research and development capabilities, perfect product quality system, accurate information feedback and humanized after-sales service, and has won the recognition of the market and customers.
After-sales Service
One- year warranty
Quickly answer your questions
Professional technical team
Send Inquiry










