
600kg Roller Wheel Swing Gate Operator Kit
PK600GL Roller Wheel Swing Gate Automation Kit is suitable for powering the opening and closing motion of swing gates up to 600kg in weight, up to a length of 4m.
PK600GL Roller Wheel Swing Gate Automation Kit is suitable for powering the opening and closing motion of swing gates up to 600kg in weight, up to a length of 4m.
Package Includes
Dual gate motor arms
Control Box
Two remote controls
Installation parts
Warning label
User manual

| Model | PK600GL |
| Power supply | 220V/50Hz;110V/60Hz |
| Motor power | 40WX2 |
| Gate moving speed | 15s / 90° |
| Max.single-leaf weight | 600kg |
| Max.single-leaf length | 4m |
| Remote control distance | ≥30m |
| Remote control mode | Single/Four button mode |
| Noise | ≤58dB |
| Working duty | S2, 30min |
| Recording of up remote controls | 32 |
| Remote frequency | 433.92 MHz |
| Working temperature | -40°C - +55°C |
Function:
1. The automatic locking mechanism realizes the integrated functions of driving, limiting, locking, and two-way windproof, without the need for an additional electric lock.
2. Power failure manual release function, the gate can be opened manually with a key.
3. Single/double gate mode, stop when encountering obstacles, overheat protection and automatic gate closing functions.
Feature:
1.The ground needs to be hardened without burying tracks. The system can be lifted and lowered 8cm on uneven ground.
2.The door body has a large opening angle and is not limited by the size of door posts and door machines. It has a wide range of uses. External buttons, wifi modules
Send Inquiry









