
1/2
Sliding Gate Operator GT800AC
GT800AC Sliding Gate Automation Kit is suitable for powering the opening and closing motion of gates up to 800kg in weight, up to a length of 12m.It is suitable for outdoor installation
GT800AC
Over Dimensions:271*228*300mm
Product Descripition
- GT800AC Sliding Gate Automation Kit is suitable for powering the opening and closing motion of gates up to 800kg in weight, up to a length of 12m.
- Gate motion is achieved by the rotating output gear of the gate opener driving the gear rack (sold separately) fitted to the moving gate.
- The gate opener requires you to press the remote control once to open, and once again to close. This is a safety feature to ensure safe operation.
- The opener must be fitted within private property, never externally to a property's boundary.
Product Parameters
| Unit Model | GT800AC |
|---|---|
| Power Supply | 110VAC/60Hz;220VAC/50Hz |
| Motor Power | 370W |
| Running Speed | 11-13m/min |
| Limit Switch | Mechanical/Magnetic |
| Noise | ≤60dB |
| Working Duty | S2,20min |
| Working Temperatue | -20℃-+70℃ |
| Remote Distance | ≥30m |
| Remote Mode | Single/Three button |
| Remote Up Pairing | 25 |
| Remote Frequency | 433.92MHz |
Functions
- It has the function of Soft start and slow stop.
- It reverse automatically when encounters obstacles.
- Motor output force, stall force, slow stop distance are adjustable.
- The waiting time for automatic closing can be adjusted.
- It can partially open the door for pedestrains to pass.
Features
- AC motor, bult-in an intelligent control boar
- When the power is off, it can be opened by manual release key.
- External security device and access control system can be connected.
- Customized products available.
Our Advantages
GATEXPERT is a store integrating design, production and sales of automatic gate openers. Our company relies on strong technical research and development capabilities, perfect product quality system, accurate information feedback and humanized after-sales service, and has won the recognition of the market and customers.
After-sales Service
One- year warranty
Quickly answer your questions
Professional technical team
Send Inquiry











