
1/2
370W Sliding Gate Operator Kit For 800KG Gates GA800AC
GA800AC Sliding Gate Operator Kit is suitable for powering the opening and closing motion of gates up to 600kg in weight, and up to a lenngth of 12m.The motor power of GA800AC is 370W. This model has two colors, you can choose what you like.
GA800AC
product description
- GA800AC Sliding Gate Operator Kit is suitable for powering the opening and closing motion of gates up to 600kg in weight, and up to a lenngth of 12m.
- The motor power of GA800AC is 370W. Gate motion is achieved by the rotating output gear of the gate opener driving the gear rack fitted to the moving gate.
- The gate opener requires you to press the remote control once to open, and once again to close. This is a safety feature to ensure safe operation.
- The opener must be fitted within private property , never externally to a property's boundary.
parameters
| Unit Model | GA800AC |
| Power Supply | 110VAC/60Hz;220VAC/50Hz |
| Motor Power | 370W |
| Running Speed | 12m/min |
| Limit Switch | Mechanical/Magnetic |
| Noise | ≤56dB |
| Working Duty | S2,20min |
| Working Temperature | -20℃-+70℃ |
| Remote Distance | ≥30m |
| Remote Mode | Single/Three button |
| Remote Up Pairing | 25 |
| Remote Frequency | 433.92MHz |
Functions:
- Soft start and slow stop.
- Automatic reverse after encountering obstacles.
- Motor output force, stall force, slow stop distance are adjustable.
- Automatic close with waiting time adjustable.
Partial opening for pedestrain passess.
Features:
- AC motor, built-in an intelligent control board.
- Can be opened by manual release key when the power is off.
- External security device and access control system can be connected.
- Customized products available.
VR1: Stall Force Mode
Maximum = More Force = Less sensitive
Minimum = Less Force = More sensitive
When Stall Force Mode is enabled (Dip switch 5 is at OFF position), the gate opener will detect obstacles and impacts to the gate. If this is during opening, the gate will stop, if this is during closing the gate will stop, and then re-open. Rotate VR1 clockwise to increase the
stall force, anti-clockwise to decrease.
For safety, we strongly recommend that Stall Force Mode is left enabled (Dip switch5 is at the OFF position). Do not turn Dip switch 5 to the ON position.
VR2: Brake Force Adjustment
For adjusting brake force at the limit position during gate opening and closing. This should only be adjusted for heavy gates that need additional force to brake when limit switch is detected.
Rotate VR2 clockwise to increase, counter-clockwise to decrease. Default setting is at
minimum.
VR3: Slow Stop Width Adjustment
This switch controls how many seconds the gate opener operates at maximum speed.
Rotate VR3 clockwise to increase, rotate counter-clockwise to reduce.
When VR3 switches to minimum, slow start/stop function is disable.
VR4: Motor Output Force Adjustment
For best performance, set the torque at the lowest setting for secure use.
Rotate clockwise to increase, counter-clockwise to decrease.
Default setting is at maximum.
Send Inquiry











