
Sliding Gate Operator Kit For 1000KG Doors GA1000AC
GA1000AC sliding gate opener is designed for 1000kg and 12m sliding gates, it is rack driven mode, just install your racks on the gate, when the gear on the gate opener is turning, the gate will move.It has two colors, you can choose what you like. After the power is off, you can open the gate release wrench with the key, and just push the gate will make the gate open or close.
GA1000AC
GA1000AC Sliding Gate Automation Kit is applicable for powering on the opening and closing motion of gates up to 1000kg in weight, up to a length of 12m.
Gate motion is achieved by the rotating output gear of the gate opener driving the gear rack(sold separately) fitted to the moving gate.
The gate opener requires you to press the remote control once to open, and once again to close. This is a safety feature to ensure safe operation.



Motor power:400W
Package weight:16KG
Product Parameters
| Unit Model | GA1000AC |
|---|---|
| Power Supply |
110VAC/60Hz;220VAC/50Hz |
| Limit Switch | 12m/min |
| Running Speed | Mechanical/Magnetic |
| Noise | ≤56dB |
| Working Duty | S2,20min |
| Working Temperature | -20℃-+70℃ |
| Remote Distance | ≥30m |
| Remote Mode | Single/Three button |
| Remote Up Pairing | 25 |
| Remote Frequency | 433.92MHz |
Functions:
1. Soft start and slow stop.
2. Automatic reverse after encountering obstacles.
3. Motor output force, stall force, slow stop distance are adjustable.
4. Automatic close with waiting time adjustable.
5. Partial opening for pedestrain passes.
Features:
1.AC motor, built-in an intelligent control board.
2. Can be opened by manual release key when the power is off.
3. External security device and access control system can be connected.
4. Customized products available.
Product Dimension Drawing:


Over Dimensions:293*247*300mm
How can I place an order?
You can connect any of our salesmen for machine and order details. Please tell us your requirements as clearly as you can, so that we can send you a quotation assoon as possible.
Customer Service
- One-year warranty
- Quick reply to help you solve the problems
- Professional technical team
Send Inquiry













